Ciekawe historie i wywiady

Albert Jachimiak

Witam serdecznie! Nazywam się Albert Jachimiak. Jestem podopiecznym oraz należę do społeczności Międzynarodowej Fundacji REAXUM od 2015 roku. 
„To dzięki Wam pracuję”!

Międzynarodowa Fundacja Reaxum: Cześć Albert, może na początek powiedz czym jest dla Ciebie niepełnosprawność, jak mógłbyś ją zdefiniować?

Albert Jachimiak: Na to pytanie mogę odpowiedzieć tylko odnosząc się do swojej niepełnosprawności. Jestem osobą niepełnosprawną fizycznie na skutek nieszczęśliwego wypadku. Poruszam się na wózku inwalidzkim. Moja niepełnosprawność, to właściwie różnica w sposobie poruszani się - zamiast chodzić, jeżdżę.
Uważam, że niepełnosprawność jest tylko w naszych głowach, przecież mogę i robię wszystko to co osoby „sprawne”, tylko niektóre czynności wymagają ode mnie większej mobilizacji, pracy i uporu by później było łatwiej.

Międzynarodowa Fundacja Reaxum: Czym dla Ciebie jest aktywność zawodowa?

Albert Jachimiak: Aktywność zawodowa to przede wszystkim dążenie i działania skierowane w stronę podjęcia pracy zawodowej. Zaliczyłbym do niej naukę, kursy doszkalające, przekwalifikowywanie się, czy też uczestnictwo w różnego rodzaju warsztatach, projektach, wszystko to w celu podjęcia pracy przynoszącej nam np. dochód, satysfakcję. Możemy też pracować wolontaryjnie, jeżeli tylko sprawia nam to przyjemność i daje nam to poczucie wykonania czegoś dobrego, pozytywnego dla dobra innych lub potrzebujących. Ale większość chyba przyzna mi rację, że będąc aktywnym zawodowo chciałaby za swoją pracę otrzymać wynagrodzenie. Reasumując: Aktywność zawodowa = Praca, a Praca = Wynagrodzenie. Ale to tylko moje zdanie, czy się z nim zgodzicie?

Międzynarodowa Fundacja Reaxum: Jaką wartość ma dla Ciebie praca?

Albert Jachimiak: Przede wszystkim dzięki pracy czuję się potrzebny. Mogę się realizować zawodowo, będąc osobą niepełnosprawną. Pracując, nigdy nie mam poczucia że czegoś nie mogę. Praca nadaje sensu mojemu życiu. Oprócz tego, mam korzyści finansowe - stałem się bardziej niezależny finansowo. Jednym słowem czuje się potrzebny społeczeństwu, a nie liczę tylko na to, że ktoś mi „da”- bo jestem niepełnosprawny i mi się należy. Czuję, że mogę sobie na coś pozwolić, bo na to zapracowałem.

Międzynarodowa Fundacja Reaxum: Jak sądzisz, jakie są przyczyny braku aktywności zawodowej niepracujących niepełnosprawnych?

Albert Jachimiak: Wydaje mi się, że jeszcze jest mała wiedza firm zatrudniających osoby niepełnosprawne. Firmy - Pracodawcy nie znają korzyści z zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Oczywiście z zatrudnieniem są związane pewne trudności… ponieważ należy np. przygotowywać im stanowiska pracy itp.. Poza tym, nie wszystkie osoby niepełnosprawne nadają się do pracy, a część po prostu nie chce pracować lub boi się czy podoła obowiązkom i zadaniom nałożonym przez pracodawcę.

Międzynarodowa Fundacja Reaxum: Opowiedz kilka słów o swoich dotychczasowych doświadczeniach zawodowych?

Albert Jachimiak: Odkąd stałem się osobą niepełnosprawną musiałem przede wszystkim przekwalifikować się. Wcześniej pracowałem fizycznie, teraz jest to praca umysłowa. Bardzo dobrym rozwiązaniem dla mnie okazała się praca zdalna - przez Internet, wykonywana w domu. Zanim dowiedziałem się o MF REAXUM, pracowałem w ten sposób już w około 5 firmach (głównie było to szukanie pracy na własną rękę). W 2015 zdobyłem zatrudnienie dzięki Międzynarodowej Fundacji REAXUM i wreszcie mam stałe pewne zatrudnienie. Praca ta polega głównie na tworzeniu i wprowadzaniu danych, wyszukiwaniu informacji dla Pracodawcy np. przez internet, tworzeniu baz danych na potrzeby i zlecenie Pracodawcy oraz praca w specjalnie stworzonych programach firm oferujących pracę zdalną. Stały kontakt e-mailowy, telefoniczny oraz przez komunikatory np. Skype. Przesyłanie raportów z wykonanym zadaniem - zleceniem.

Międzynarodowa Fundacja Reaxum: Czy zgodziłbyś się ze stwierdzeniem że dla osób niepełnoprawnych praca jest najlepszym sposobem aktywnej rehabilitacji?

Albert Jachimiak: Dla mnie aktywna rehabilitacja to przede wszystkim ruch, a praca to siedzenie na wózku w jednym miejscu przy biurku przed monitorem komputera - to oczywiście żart. Dla mnie osobiście praca jest jedną z form aktywnej rehabilitacji, bardziej podchodząca pod aktywizację zawodową i społeczną. Nadaje sens mojemu życiu i daje poczucie własnej wartości. 

Międzynarodowa Fundacja Reaxum: Dzięki zatrudnieniu, niepełnosprawni zaczynają aktywniej funkcjonować, odblokowują się, otwierają się na innych ludzi i stają się bardziej pewni siebie. Czy podzielasz ten pogląd?

Albert Jachimiak: Tak, zgadzam się z tym w 100 %. A mogę to powiedzieć z własnego doświadczenia, gdyż nie mając pracy odczuwałem pustkę dookoła mnie, zamykałem się w sobie. Miałem znajomych, kolegów ale zawsze jednak czegoś mi brakowało. To właśnie dzięki zatrudnieniu zacząłem czuć się potrzebny, otwierałem się na innych ludzi, zacząłem wychodzić do ludzi i poznawać wielu nowych znajomych, stawałem się pewniejszy siebie, ale bez przesady. Gdyż raczej jestem osobą skromną.

Międzynarodowa Fundacja Reaxum: Skąd dowiedziałeś się o Międzynarodowej Fundacji Reaxum?

Albert Jachimiak: O! To trochę dziwna historia! Otóż mam kolegę, który powiedział mi, że ma fajną pracę i jest z niej bardzo zadowolony. Ja akurat byłem w trakcie poszukiwań pracy, więc poprosiłem go o jakieś namiary na osobę, dzięki, której on aktualnie pracuje. Kolega podał mi e-mail do Pani Ani Kłos, obecnie Ani Zarębskiej, która była wtedy Koordynatorem projektu i pracy w Międzynarodowej Fundacji REAXUM, Pani Ania odpowiedziała na mój mail, w którym wysłałem swoje CV wraz z Listem motywacyjnym i krótkim opisem siebie oraz motywacji do pracy. I tak zostałem zatrudniony w firmie Huscon Sp. z o.o. Dodam, że to właśnie wtedy dowiedziałem się, że Międzynarodowa Fundacja REAXUM współpracuje z różnymi organizacjami, firmami i w ten sposób zostałem zatrudniony właśnie dzięki Fundacji REAXUM. To właśnie był rok 2015 i moje początki z Międzynarodową Fundacją REAXUM, z którą jestem do dziś i chciałbym oczywiście zostać jak najdłużej, a wręcz na stałe.

Międzynarodowa Fundacja Reaxum: Na jakim stanowisku pracujesz i czym konkretnie zajmujesz się w pracy na co dzień?

Albert Jachimiak: Pracuję jako Pracownik administracyjno-biurowy dla firmy rekrutacyjnej BERGMAN ENGINEERING Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu, która specjalizuje się w naborach i rekrutacji inżynierów oraz specjalistów IT. Zajmuję się:

  • zamieszczaniem przesłanych drogą mailową przez Pracodawcę CV osób poszukujących pracę w specjalnym programie;
  • zdalnym wsparciem zespołu rekrutacyjnego w budowaniu i zarządzaniu bazą kandydatów (przypisywanie kandydatów na podstawie informacji zawartych w CV do branży, poziomu stanowiska, itp.);
  • aktualizacją danych nt. statusu kandydatów (ich dostępności, otwartości na relokację, gotowości do pracy na kontrakcie, itp.);
  • przygotowywaniem profili kandydatów według szablonu;
  • wyszukiwaniem kluczowych informacji o klientach firmy i przekazywanie ich moim bezpośrednim przełożonym drogą mailową, telefoniczną lub dzięki komunikatorom internetowym np. Skype.

Dodam, że bardzo lubię moją pracę i czuję się dumny, że mam swój pośredni udział, w zatrudnianiu inżynierów, magistrów oraz specjalistów IT. w całej Europie.

Międzynarodowa Fundacja Reaxum: Czy praca w Fundacji Reaxum daje Ci poczucie bezpieczeństwa i samorealizacji?

Albert Jachimiak: Dzięki Fundacji Reaxum odnajduję się jako pracownik i osoba - człowiek. Daje mi to poczucie satysfakcji, że pośredniczę w znalezieniu pracy innym np. sprawnym osobom. Wiem, że te osoby nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że pracują także dzięki osobie niepełnosprawnej, ale tego przecież nie muszą wiedzieć. Czuję, że spełniam się zawodowo. Fundacja też daje mi w pewien sposób poczucie bezpieczeństwa np. w sytuacji gdy kończyła mi się umowa o pracę w jednej firmie Fundacja, a przez to moja Koordynator projektu Pani Magdalena Bielska zaraz zaproponowała mi pracę w innej firmie. Czyli stałe zatrudnienie - a to dla mnie oznacza między innymi bezpieczeństwo, ponieważ nie boję się o jutro. Gdy mam jakiś osobisty problem, też mogę liczyć na rozmowę, pomoc i wsparcie Pani Magdaleny Bielskiej.

Międzynarodowa Fundacja Reaxum: Co mógłbyś powiedzieć o podejściu przełożonych w obecnej pracy? Czy są wyrozumiali?

Albert Jachimiak: Moich przełożonych nie miałem okazji spotkać osobiście, jedynie przez kontakt e-mailowy lub Skype. Ich podejście do mnie jako pracownika jest bardzo sympatyczne, miłe i wyrozumiałe. Nie mam poczucia, że jestem traktowany inaczej ze względu na moją niepełnosprawność, dodam, że bardzo nie lubię gdy ktoś traktuje mnie z politowaniem, lub wymaga ode mnie mniej bo jestem niepełnosprawny. W pracy daję z siebie wszystko i nie wydaje mi się, że pracuję gorzej niż osoba sprawna. Oczywiście mam elastyczne godziny pracy. Nigdy też nie ma problemu jeśli chodzi o wyjazdy do lekarzy. Wiadomo, że z niepełnosprawnością takie sytuacje związane są czasem, ale nigdy nie staram się tego nadużywać . Wynagrodzenie za pracę otrzymuję zawsze w terminie, a urlop zawsze otrzymuję po wcześniejszym zgłoszeniu terminu. Oczywiście sam staram się swoje obowiązki wykonywać bardzo rzetelnie, dokładnie i uczciwie.

Międzynarodowa Fundacja Reaxum: Jakie główne zalety i korzyści mógłbyś wymienić w odniesieniu do zatrudnienia w Fundacji?

Albert Jachimiak: Przede wszystkim praca daje mi niezależność finansową, mogę się rozwijać zawodowo, uczestnicząc w różnych kursach, szkoleniach. Praca pozwala mi się otwierać na szersze znajomości międzyludzkie, poznaję nowe osoby, zarówno sprawne jak i niepełnosprawne. Zatrudnienie chroni przed izolacją, zamykaniem się w czterech ścianach. Odkąd pracuję stałem się o wiele weselszy, czuję, że uczestniczę w życiu społecznym i zawodowym. Międzynarodowa Fundacja REAXUM daje mi poczucie, że jestem potrzebny, że mogę coś zrobić dla innych, a dzięki temu otrzymuję zatrudnienie.

Międzynarodowa Fundacja Reaxum: Jak w kilku słowach mógłbyś opisać Fundację Reaxum?

Albert Jachimiak: Potężnie pozytywnie działająca organizacja i niesamowite kompetencje i życzliwość pracowników Fundacji m.in. Koordynator projektu Pani Magdaleny Bielskiej. Fundacja Reaxum pomaga i daje szansę osobom z całej Polski na zdobycie pracy, prowadzi szkolenia, pomaga i wspiera niepełnosprawnych sportowców a tym samym daje szansę na rozwój prawie w każdej dziedzinie. Super, tak trzymajcie! Cieszę się, że należę do społeczności Międzynarodowej Fundacji REAXUM a przez to jestem jednym z podopiecznych Fundacji.

Międzynarodowa Fundacja Reaxum: Czy praca w Fundacji zmieniła Twoje życie? Zacząłeś inaczej postrzegać aktywność zawodową i ją bardziej doceniać?

Albert Jachimiak: Oczywiście! Praca sprawiła, że zacząłem być bardziej wymagający wobec siebie. Jestem bardziej zdyscyplinowany. Nie wyobrażam sobie teraz funkcjonowania bez pracy. Trudno mi sobie wyobrazić, że nagle budzę się i nie mam pracy - jest tylko jakaś pustka... Najbardziej to doceniam gdy czasem wracam myślami do przeszłości, gdy miałem ogromne problemy ze zdobyciem pracy. Teraz trzymam wysoko podniesioną głowę i z radością patrzę w przyszłość bo wiem że mogę liczyć na osoby mi przychylne i Fundację Reaxum.

Międzynarodowa Fundacja Reaxum: Co chciałbyś powiedzieć wszystkim niepełnosprawnym osobom, które w przeciwieństwie do Ciebie boją się zawalczyć o siebie i swoje marzenia. Też kiedyś byłeś osobą poszukującą pracy i domyślam się że nie były to łatwe początki, w takim razie co chciałbyś im przekazać?

Albert Jachimiak: Faktycznie początki nie były łatwe, po moim wypadku nie pracowałem przez okres około 4 lat, czułem wtedy jakąś pustkę, którą nie za bardzo wiedziałem czym wypełnić. Siedzenie przed telewizorem, bezcelowe jeżdżenie na wózku… Czegoś mi ciągle brakowało. Ale na szczęście los postawił przede mną osobę niepełnosprawną, teraz najlepszego mojego przyjaciela to on opowiedział mi o pracy zdalnej, którą sam wykonywał przez Internet. To mój przyjaciel namówił mnie bym wysłał CV, List motywacyjny do firmy, w której sam pracował, a która akurat poszukiwała osób na stanowisko: Operator wprowadzania danych. Powiem szczerze, że bardzo się obawiałem czy podołam tej pracy, czy dam radę wykonywać obowiązki nałożone przez Pracodawcę. Moje obawy po rozpoczęciu pracy okazały się zupełnie nieuzasadnione. Pracodawca na umowie próbnej dokładnie mnie przeszkolił i przygotował do dalszej pracy, zawsze miałem kontakt mailowy, telefoniczny oraz przez komunikatory np. GG, Skype z osobami, które przyjaźnie tłumaczyły co i jak mam wykonywać. Oczywiście otrzymałem też pisemne instrukcje. Program był skonstruowany dość prosto i intuicyjnie można było wprowadzać dane. Po upływie niecałego roku zmieniono mi angaż na Specjalistę do spraw szkoleń i to ja zacząłem przygotowywać i uczyć nowo przyjętych pracowników, którzy byli na umowie próbnej. Pracę tą wspominam bardzo przyjemnie. Mówiono mi, że mam dobre podejście do ludzi, i potrafię przekazywać swoją wiedzę. Także chcę wszystkim osobom, które obawiają się podjęcia pracy powiedzieć: Praca jest dla wszystkich ludzi, pamiętajcie los stawia Wam na drodze wspaniałych ludzi, przyjaciół, którzy zawsze Wam pomogą - stawia Wam na drodze Międzynarodową Fundację REAXUM, która powstała z myślą o Was i dla Was.

Drukuj